Havonta pár perc, de megmentheti a kutyád életét: a kullancsriasztás egyszerűbb mint hinnéd!

A felelős gazdik jól tudják, hogy a sétáltatás, a kertben való játék sajnos nem teljesen veszélytelen, hiszen ma már tulajdonképpen bármelyik évszakban akadhatnak aktív kullancsok a fűben, az aljnövényzetben, és a vérszívók számos súlyos betegséget terjeszthetnek. De a jó hír az, hogy a kullancsriasztás többféle módon is lehetséges – méghozzá pár perc alatt.
Bár a kullancsriasztás fontosságára a tavasz kezdetével és ősszel fokozottan felhívják a kutyagazdik figyelmét, ma már valójában sohasem lehetünk elég óvatosak, mivel a klímaváltozás hatására az időjárás télen is egyre enyhébb, emiatt a kullancsok tulajdonképpen akár egész évben aktívan kutathatnak aktuális gazdatest után, amihez hozzátapadhatnak a bőrükön keresztül - már kevésbé jellemző, hogy téli álmot aludnának márciusig, amikor is nem táplálkoznak.
Vigyázz, kullancsveszély!
A kullancsriasztás tehát minden hónapban életbevágóan fontos, hiszen ez a vérszívó parazita számtalan súlyos (akár nem gyógyítható) betegséget terjeszthet: ezek közé tartozik többek között a Lyme-kór, az agyhártyagyulladás vagy a babéziózis is. Ráadásul mivel a kullancsok igazából bárhol, akár a kertünkben is megtalálhatóak a hosszú, magas fűben, aljnövényzetben vagy bozótban, szinte lehetetlen megóvni a négylábúakat attól, hogy veszélybe kerüljenek. És ha egy kullancs közel két napon át tapad észrevétlenül a kutyánk bőréhez, már megfertőzheti az állatot.
Az ellenőrzés elengedhetetlen!
Ezért is van szükség arra, hogy rendszeresen ellenőrizzük a kedvencünket, főként akkor, ha olyan helyen sétáltunk vele, ami kifejezetten ideális környezet lehet a vérszívó paraziták számára. Bár a kullancsok bárhol megcsíphetik a kutyánkat, akad néhány olyan testrészük, amiket nagyon alaposan át kell vizsgálni: ezek közé tartozik a fejük, a szemhéjuk, a füleik (kívül-belül), a mancsuk, a farkuk, de a bundájukat is mindig jól át kell fésülni, és a nyakörv alatti részt is át kell nézni. Intő jel lehet az is, ha kullancsot ugyan nem találunk a négylábú legjobb barátunkban, viszont feltűnően megváltozik a viselkedése, például fáradtnak tűnik, nem akar enni, esetleg kifejezetten gyakran nyalogatja egy bizonyos testrészét. A kullancsok korai észrevétele és eltávolítása szó szerint életet menthet!
Kullancsriasztás hatékonyan
És hogy mit tehetünk még a védekezés érdekében? A csípések megelőzése, a kullancsriasztás többféleképpen is lehetséges: míg a különböző tabletták akkor segítenek, ha egy kullancs rátapadt a kutya bőrére, és szívni kezdi a vérét, mert a gyógyszer ezáltal tudja elpusztítani őket, addig a kullancsriasztó nyakörvek a bennük található vegyi anyagoknak köszönhetően távol tarthatják a vérszívókat, megakadályozhatják a csípéseket. Hasonló a hatása a kullancsriasztó Spot-On termékeknek is, amiket a kutya gerince vonalán a nyakától a farka tövéig kell rácsepegtetnünk, ezáltal elriasztják a kullancsokat. Ilyen termék például a Frontline Combo Spot On kutyáknak, ami megbízható védelmet nyújt a bolhák és a tetvek mellett a vészívók ellen is: akár 4 héten át gondoskodhat a kullancsriasztás biztosításáról, és csípés esetén 48 órán belül megöli a kullancsokat, de ennek érdekében oda kell figyelnünk arra, hogy a felvitel után közel 2 napon át ne érje víz a kutya bőrét, továbbá arra is, hogy a kutya testsúlyához mérten kell beszereznünk a terméket. A kullancsriasztás tehát tényleg mindössze pár percet vesz igénybe tőlünk havonta, viszont megmentheti a kutyánk életét, ezért nem szabad elfelejtkezni róla!